Posted on

תולדות היהלומים

הודו היא כנראה המקום הקדום ביותר בו מצאו ועיבדו יהלומים, ורוב תכשיטי הזהב בעולם העתיק היו משובצים ביהלומים שמקורם בהודו.
קיימות בהודו עדויות לקיום מכרות יהלומים ותעשיות ליצור תכשיטי זהב וכסף משובצים ביהלומים המתוארכות ל 800 שנים לפני הספירה.
עם כיבושה של הודו בידי מוסלמים בשנת 1000 לספירה, רוב אוצרות היהלומים של הודו הועברו מערבה לפרס ולאירופה. רק במאה ה- 17 האירופים ובכלל המערב החלו להעריך את יופיים של היהלומים ונדירותם.
ההודים עדיין הצליחו לשמור בסוד, במשך מאות שנים את שיטות הכרייה וליטוש היהלומים שלהם מפני סקרנותם של סוחרי היהלומים ואבני החן המערביים.
מסורת הסודיות בעסקי היהלומים עדיין נמשכת בכל הקשור לעסקי יהלומים, אבני החן ותכשיטי הזהב. ישנם אזורים רבים בהודו מהם מפיקים יהלומים ואף שחלק ממכרות היהלומים נכרו במשך מאות שנים עדיין מפיקים מהם יהלומים בשיטות מתקדמות יותר.
היום הודו משמשת כמרכז הגדול ביותר לליטוש יהלומים קטנים וזולים וחשיבותה כספקית גלם של יהלומים משנית ביותר.
שכר העבודה הזול במלטשות היהלומים בהודו משפיע מאוד על כל התמחור והמסחר ביהלומים הקטנים בעולם.
מספר העוסקים בכל ענף היהלומים נאמד בכמה מאות אלפי פועלים, סוחרים ומתווכי יהלומים בהודו בלבד.
בתחילת המאה ה- 18 גילו בברזיל מכרות גדולות של זהב ויהלומים ומגוון רב של אבני חן יקרות וחצי יקרות.
יהלומים מברזיל נשלחו להודו ושם ליטשו אותם ובתחילה נמכרו כיהלומים ממכרות הודיים.
משנת 1750 ועד סוף המאה ה-19 היוו היהלומים הברזילאיים את המקור העיקרי של היהלומים בעולם.
בברזיל קיימים שלשה סוגי כריית יהלומים : כרייה בנהר, כרייה בעמק וכרייה ברמה.
תעשיית ליטוש היהלומים לא התפתחה בברזיל על אף הימצאות מכרות יהלומים עשירים במדינה.
סיפורם של יהלומים בדרום אפריקה החל בשנת 1868, עם מציאת היהלום הראשון באפריקה EURICA .
השמועות על גילוי יהלומים בדרום אפריקה גרמה לבהלה לא פחות מבהלת הזהב באותה שנה בקליפורניה.
היהלומים באפריקה נמצאו בנהר VAAL אך הנהרות אינם מקור היהלומים בטבע.
הם נגרפים אליו בכוחו המניע של זרם המים ומושקעים בקרקעיתו או לאורך הנהר, מעורבים באדמת סחף אחרת.
מקור היהלומים הוא בארובות (פיירים), אותן נקבות עמוקות החודרות לעומק האדמה, המלאות אדמה כחולה שבה נמצאים היהלומים.
רק בקצה העליון של אותה הארובה נשטפים היהלומים עם סחף על ידי הגשמים ונגרפים אל הנחלים.
עוד בשנת 1869 התחילו הכורים לחפור בנקודות מסוימות שהיוו את פתח הארובות ומצאו יהלומים גדולים באיכות גבוהה ובמשקלים גדולים.
בתוך זמן קצר התגלו מכרות רבות ובכל אחד עבדו מספר רב של כורי יהלומים, אך תוך זמן קצר הבינו כולם כי לא ניתן להמשיך לכרות את אותה ארובה בקצב לא אחיד ובמיוחד בגלל הצפות וקריסות בתוך המכרה.
המקרה האופייני ביותר היה בחוות "דה בירס" שבתוכה נמצא מכרה היהלומים הגדול ביותר.
זכויות הכרייה של יהלומים חולקו תמורת 25% מהתנובה לאלפי כורים שתקעו יתד באדמת החווה.
בעל החווה החליט בסוף למכור את חוותו עם זכויות כרית היהלומים תמורת 6000 לירות שטרלינג, שהיה אמנם סכום גדול אז, אף אפסי לעומת הסכום של מעל מיליארד דולר יהלומים שהניבה חווה זאת עד היום.
בשנת 1871 נמצא מכרה היהלומים באזור "קימברלי" ובתוך זמן קצר כל האזור הוצף באלפי כורים. בעיירה שצמחה ליד מכרה ונקרה קימברלי התפתח שוק יהלומים ביחד עם חברות יהלומים שבזמן קצר השתלטו על כל סחר היהלומים בעולם.
מבין כל הכורים היה אחד CECIL RHODES שבאופן שיטתי קנה את הזכויותכרית יהלומים מכל הכורים האחרים ובתוך מספר שנים השיג שליטה מלאה ברוב עסקי גלם היהלומים בדרום אפריקה. החברה שנקראה בשם DE BEERS CONSOLIDATED MINES או בשפה מדוברת של יהלומנים סינדיקטSYNDICATE היא החברה השולטת במסחר של יהלומי גלם ובכך על כל המסחר ביהלומים.
בשנת 1908 נתגלו יהלומים ברצועת החוף המערבי באזור שהיה בשליטת גרמניה הנקרא דרום מערב אפריקה NAMIBIA . בשנת 1911 נתגלו שדות יהלומים בקונגו הבלגית "זאיר" מרבצים ענקיים של יהלומים שרוב התפוקה היה יהלומים תעשייתיים .
במשך השנים לאחר מלחמת העולם הראשונה התגלו מכרות יהלומים במספר רב של המדינות באפריקה אך כולם נשארו בשליטה מלאה של אירופאים.
יהלומים נתגלו ברוסיה בשנת 1829 אך רק בשנת 1954 עם גילוי מרבצים באזורDAALDINSK שבסיביר החלה כריית יהלומים באופן רציני ביותר.
בעקבות גילוי מכרות גדולות של יהלומים חלה התפתחות עצומה בתעשיית היהלומים בברית המועצות והיום רוסיה ומהווה כ25% מהתפוקה העולמית.
תעשיית ליטוש היהלומים ברוסיה התקדמה במהירות רבה תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות ביחד עם כוח עבודה מיומן ומודרך היטב, כך שמלטשות יהלומים ברוסיה נודעו בטיב עבודתם המעולה.
בשנת 1980 החלה כריית יהלומים גם ביבשת אוסטרליה אבל כמויות התנובה קטנות ואיכות היהלומים בסך כל אינה גבוהה.
דירוג המדינות המפיקות יהלומים יראה כך: רוסיה, דרום אפריקה, בוטסואנה , זאיר , סין, אנגולה, ברזיל, והלאה.

הסחר העולמי ביהלומים נמצא תחת שליטה חזקה של חברת דה בירס או "הסינדיקט" כפי שמכונה בשפת יום יום של יהלומנים. חברה זו שולטת כיום על 80% מהסחר העולמי ביהלומים.
בחברה מתרכז היהלומים המופקים במכרות השייכות לה וכן היהלומים מתנובת המכרות של מדינות רבות.
אלה מצאו שמשתלם יותר למכור באופן מרוכז את כל היהלומים המופקים בשטחן לחברת דה בירס.
החברה מווסתת את הכמות והאיכות של היהלומים המוזרמים לשוקי יהלומים בעולם.
חברת דה בירס מוכרת את היהלומים למספר מצומצם של יהלומנים בעלי מלטשות על ידי חבילות של יהלומי גלם שנבחרו לכל אחד על פי דרישות של הקונים המובחרים האלה שנקראים SIGHT HOLDERS.
החברה נוהגת בעתות משבר לאגור כמויות עצומות של יהלומים כדי לשמור על רמת המחירים נאותה.
לא כל היהלומים המופקים בעולם עוברים דרך החברה , מספר מדינות נוהגות למכור חלק או כל תנובת היהלומים שלהם באופן עצמאי בשווקים ועיקר המסחר הזה ביהלומים מתבצע באנטוורפן או ברמת גן בישראל בבורסת היהלומים.

מיון גלם המופק במכרות היהלומים מתבצע כך שכל האבנים שניתן להפיק מהם יהלומים המתאימים לשימוש התכשיטים מופרדים והיתרה עובר לשימוש בתעשייה.
מיון יהלומי החן נעשה תחילה לפי גודל הגוש. לאחר מכן מחלקים את גלם היהלומים לפי צורת הגלם ואיכותו. לאחר מכן גלם היהלומים ממוינים על פי קבוצות שונות הנקראים : אבנים, צורות, ביקועים, מקלים, ושטוחים.
אבן יהלום הגלם חסר כל ברק או יופי המוכר לנו מחנויות התכשיטים.
גם כאשר התחילו ללטש את היהלומים בהודו לא הצליחו להוציא ממנו את הברק ויופי המוכר לנו.
רק במאות השנים האחרונות , כאשר התחילו ללטוש את היהלומים בצורה מסוימת הנקרא בריליאנט אז האנושות התחילו להעריך את היהלום בצורה עממית יותר כפי שאנו מקרים היום. אך תהליך עיבוד היהלום אינו פשוט, ודורש מומחיות רבה בכל השלבים .
השלבים בעיבוד האבן הינם: תכנון וסימון, ניסור, ביקוע, חיתוך, וליטוש.
למרות שיש צורות ליטוש רבות ליהלום, שומר ליטוש הבריליאנט את המקום החשוב ביותר בליטוש היהלום ובו מתבטאות כל התכונות הייחודיות של היהלום בתור אבן החן המושלם ביותר.

לאחר הליטוש ממינים את היהלומים על פי מספר תכונות וקטגוריות הנקרא באנגלית C4 : ,CUT, COLOR, CLEARITY' ,CARAT, צבע, ניקיון, ומשקל. דירוג הצבע נעשה במספר שיטות שונות אך השיטה הנפוצה ביותר מדרג את צבע היהלומים לפי אותיות D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,…דרוג ניקיון היהלומים נעשה לפי גודל ומיקום התכלילים אם בכלל הלכודים בתוך היהלום. גם דרוג זה נעשה בשיטות שונות אך השיטה השולטת היום היא לפי IF,VVS1,VVS2,1VS,2VS,,P12P……משקל האבן משפיע על מחיר היהלום, ככל שהבן גדולה יותר היא נדירה יותר ולכן המכיר שלו לכל קרט יותר יקר ככל שהמשקל יותר כבד. ליטוש היהלום וטיב ביצוע העבודה חשובה מאוד והיא גורם משפיע מאוד בקביעת מחיר הסופי של יהלום המוגמר.

מאז ומתמיד היה למסחר ביהלומים למתבונן מהצד נופך של סודיות וברק שהתחרה לא במעט בברק היהלומים עצמם. יהלומנים עובדים ועוסקים בתחום הזה עם מנהגים וערכים שנשלטים על ידי חוקים נוקשים של אגודות שהתפתחו משך שנים רבות. לכן הם נוטים להתאגד בבורסות או DIAMOND CLUBSהנמצאים במספר ערים המרכזיות בעולם.
הבורסות החשובות ביותר ממוקמות ברמת גן, אנטוורפן, ניו יורק, מומביי, לונדון.
בורסת היהלומים בישראל היא הבורסה הגדולה בעולם והיו שנים שמעל 25% מכלל המסחר העולמי בוצע בין כותלי הבורסה של יהלומים בישראל.
המסחר מתבצע בתוך אולם הבורסה או במשרדים הנמצאים בארבעת בנייני המשרדים הקשורים ביחד במסדרונות וסגורים לאנשים שאינם חברי הבורסה או קניני יהלומים.
הימצאות מרכז יהלומים אדיר ממדים ועשיר כזה עוזר להתפתחות תעשיית תכשיטים בקרבתו.
היום אנו רואים גידול עצום ביצור ויצוא תכשיטי יהלומים איכותיים באזור הבורסה של יהלומים ברמת גן.