Posted on

תולדות היהלומים

הודו היא כנראה המקום הקדום ביותר בו מצאו ועיבדו יהלומים, ורוב תכשיטי הזהב בעולם העתיק היו משובצים ביהלומים שמקורם בהודו.
קיימות בהודו עדויות לקיום מכרות יהלומים ותעשיות ליצור תכשיטי זהב וכסף משובצים ביהלומים המתוארכות ל 800 שנים לפני הספירה.
עם כיבושה של הודו בידי מוסלמים בשנת 1000 לספירה, רוב אוצרות היהלומים של הודו הועברו מערבה לפרס ולאירופה. רק במאה ה- 17 האירופים ובכלל המערב החלו להעריך את יופיים של היהלומים ונדירותם.
ההודים עדיין הצליחו לשמור בסוד, במשך מאות שנים את שיטות הכרייה וליטוש היהלומים שלהם מפני סקרנותם של סוחרי היהלומים ואבני החן המערביים.
מסורת הסודיות בעסקי היהלומים עדיין נמשכת בכל הקשור לעסקי יהלומים, אבני החן ותכשיטי הזהב. ישנם אזורים רבים בהודו מהם מפיקים יהלומים ואף שחלק ממכרות היהלומים נכרו במשך מאות שנים עדיין מפיקים מהם יהלומים בשיטות מתקדמות יותר.
היום הודו משמשת כמרכז הגדול ביותר לליטוש יהלומים קטנים וזולים וחשיבותה כספקית גלם של יהלומים משנית ביותר.
שכר העבודה הזול במלטשות היהלומים בהודו משפיע מאוד על כל התמחור והמסחר ביהלומים הקטנים בעולם.
מספר העוסקים בכל ענף היהלומים נאמד בכמה מאות אלפי פועלים, סוחרים ומתווכי יהלומים בהודו בלבד.
בתחילת המאה ה- 18 גילו בברזיל מכרות גדולות של זהב ויהלומים ומגוון רב של אבני חן יקרות וחצי יקרות.
יהלומים מברזיל נשלחו להודו ושם ליטשו אותם ובתחילה נמכרו כיהלומים ממכרות הודיים.
משנת 1750 ועד סוף המאה ה-19 היוו היהלומים הברזילאיים את המקור העיקרי של היהלומים בעולם.
בברזיל קיימים שלשה סוגי כריית יהלומים : כרייה בנהר, כרייה בעמק וכרייה ברמה.
תעשיית ליטוש היהלומים לא התפתחה בברזיל על אף הימצאות מכרות יהלומים עשירים במדינה.
סיפורם של יהלומים בדרום אפריקה החל בשנת 1868, עם מציאת היהלום הראשון באפריקה EURICA .
השמועות על גילוי יהלומים בדרום אפריקה גרמה לבהלה לא פחות מבהלת הזהב באותה שנה בקליפורניה.
היהלומים באפריקה נמצאו בנהר VAAL אך הנהרות אינם מקור היהלומים בטבע.
הם נגרפים אליו בכוחו המניע של זרם המים ומושקעים בקרקעיתו או לאורך הנהר, מעורבים באדמת סחף אחרת.
מקור היהלומים הוא בארובות (פיירים), אותן נקבות עמוקות החודרות לעומק האדמה, המלאות אדמה כחולה שבה נמצאים היהלומים.
רק בקצה העליון של אותה הארובה נשטפים היהלומים עם סחף על ידי הגשמים ונגרפים אל הנחלים.
עוד בשנת 1869 התחילו הכורים לחפור בנקודות מסוימות שהיוו את פתח הארובות ומצאו יהלומים גדולים באיכות גבוהה ובמשקלים גדולים.
בתוך זמן קצר התגלו מכרות רבות ובכל אחד עבדו מספר רב של כורי יהלומים, אך תוך זמן קצר הבינו כולם כי לא ניתן להמשיך לכרות את אותה ארובה בקצב לא אחיד ובמיוחד בגלל הצפות וקריסות בתוך המכרה.
המקרה האופייני ביותר היה בחוות "דה בירס" שבתוכה נמצא מכרה היהלומים הגדול ביותר.
זכויות הכרייה של יהלומים חולקו תמורת 25% מהתנובה לאלפי כורים שתקעו יתד באדמת החווה.
בעל החווה החליט בסוף למכור את חוותו עם זכויות כרית היהלומים תמורת 6000 לירות שטרלינג, שהיה אמנם סכום גדול אז, אף אפסי לעומת הסכום של מעל מיליארד דולר יהלומים שהניבה חווה זאת עד היום.
בשנת 1871 נמצא מכרה היהלומים באזור "קימברלי" ובתוך זמן קצר כל האזור הוצף באלפי כורים. בעיירה שצמחה ליד מכרה ונקרה קימברלי התפתח שוק יהלומים ביחד עם חברות יהלומים שבזמן קצר השתלטו על כל סחר היהלומים בעולם.
מבין כל הכורים היה אחד CECIL RHODES שבאופן שיטתי קנה את הזכויותכרית יהלומים מכל הכורים האחרים ובתוך מספר שנים השיג שליטה מלאה ברוב עסקי גלם היהלומים בדרום אפריקה. החברה שנקראה בשם DE BEERS CONSOLIDATED MINES או בשפה מדוברת של יהלומנים סינדיקטSYNDICATE היא החברה השולטת במסחר של יהלומי גלם ובכך על כל המסחר ביהלומים.
בשנת 1908 נתגלו יהלומים ברצועת החוף המערבי באזור שהיה בשליטת גרמניה הנקרא דרום מערב אפריקה NAMIBIA . בשנת 1911 נתגלו שדות יהלומים בקונגו הבלגית "זאיר" מרבצים ענקיים של יהלומים שרוב התפוקה היה יהלומים תעשייתיים .
במשך השנים לאחר מלחמת העולם הראשונה התגלו מכרות יהלומים במספר רב של המדינות באפריקה אך כולם נשארו בשליטה מלאה של אירופאים.
יהלומים נתגלו ברוסיה בשנת 1829 אך רק בשנת 1954 עם גילוי מרבצים באזורDAALDINSK שבסיביר החלה כריית יהלומים באופן רציני ביותר.
בעקבות גילוי מכרות גדולות של יהלומים חלה התפתחות עצומה בתעשיית היהלומים בברית המועצות והיום רוסיה ומהווה כ25% מהתפוקה העולמית.
תעשיית ליטוש היהלומים ברוסיה התקדמה במהירות רבה תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות ביחד עם כוח עבודה מיומן ומודרך היטב, כך שמלטשות יהלומים ברוסיה נודעו בטיב עבודתם המעולה.
בשנת 1980 החלה כריית יהלומים גם ביבשת אוסטרליה אבל כמויות התנובה קטנות ואיכות היהלומים בסך כל אינה גבוהה.
דירוג המדינות המפיקות יהלומים יראה כך: רוסיה, דרום אפריקה, בוטסואנה , זאיר , סין, אנגולה, ברזיל, והלאה.

הסחר העולמי ביהלומים נמצא תחת שליטה חזקה של חברת דה בירס או "הסינדיקט" כפי שמכונה בשפת יום יום של יהלומנים. חברה זו שולטת כיום על 80% מהסחר העולמי ביהלומים.
בחברה מתרכז היהלומים המופקים במכרות השייכות לה וכן היהלומים מתנובת המכרות של מדינות רבות.
אלה מצאו שמשתלם יותר למכור באופן מרוכז את כל היהלומים המופקים בשטחן לחברת דה בירס.
החברה מווסתת את הכמות והאיכות של היהלומים המוזרמים לשוקי יהלומים בעולם.
חברת דה בירס מוכרת את היהלומים למספר מצומצם של יהלומנים בעלי מלטשות על ידי חבילות של יהלומי גלם שנבחרו לכל אחד על פי דרישות של הקונים המובחרים האלה שנקראים SIGHT HOLDERS.
החברה נוהגת בעתות משבר לאגור כמויות עצומות של יהלומים כדי לשמור על רמת המחירים נאותה.
לא כל היהלומים המופקים בעולם עוברים דרך החברה , מספר מדינות נוהגות למכור חלק או כל תנובת היהלומים שלהם באופן עצמאי בשווקים ועיקר המסחר הזה ביהלומים מתבצע באנטוורפן או ברמת גן בישראל בבורסת היהלומים.

מיון גלם המופק במכרות היהלומים מתבצע כך שכל האבנים שניתן להפיק מהם יהלומים המתאימים לשימוש התכשיטים מופרדים והיתרה עובר לשימוש בתעשייה.
מיון יהלומי החן נעשה תחילה לפי גודל הגוש. לאחר מכן מחלקים את גלם היהלומים לפי צורת הגלם ואיכותו. לאחר מכן גלם היהלומים ממוינים על פי קבוצות שונות הנקראים : אבנים, צורות, ביקועים, מקלים, ושטוחים.
אבן יהלום הגלם חסר כל ברק או יופי המוכר לנו מחנויות התכשיטים.
גם כאשר התחילו ללטש את היהלומים בהודו לא הצליחו להוציא ממנו את הברק ויופי המוכר לנו.
רק במאות השנים האחרונות , כאשר התחילו ללטוש את היהלומים בצורה מסוימת הנקרא בריליאנט אז האנושות התחילו להעריך את היהלום בצורה עממית יותר כפי שאנו מקרים היום. אך תהליך עיבוד היהלום אינו פשוט, ודורש מומחיות רבה בכל השלבים .
השלבים בעיבוד האבן הינם: תכנון וסימון, ניסור, ביקוע, חיתוך, וליטוש.
למרות שיש צורות ליטוש רבות ליהלום, שומר ליטוש הבריליאנט את המקום החשוב ביותר בליטוש היהלום ובו מתבטאות כל התכונות הייחודיות של היהלום בתור אבן החן המושלם ביותר.

לאחר הליטוש ממינים את היהלומים על פי מספר תכונות וקטגוריות הנקרא באנגלית C4 : ,CUT, COLOR, CLEARITY' ,CARAT, צבע, ניקיון, ומשקל. דירוג הצבע נעשה במספר שיטות שונות אך השיטה הנפוצה ביותר מדרג את צבע היהלומים לפי אותיות D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,…דרוג ניקיון היהלומים נעשה לפי גודל ומיקום התכלילים אם בכלל הלכודים בתוך היהלום. גם דרוג זה נעשה בשיטות שונות אך השיטה השולטת היום היא לפי IF,VVS1,VVS2,1VS,2VS,,P12P……משקל האבן משפיע על מחיר היהלום, ככל שהבן גדולה יותר היא נדירה יותר ולכן המכיר שלו לכל קרט יותר יקר ככל שהמשקל יותר כבד. ליטוש היהלום וטיב ביצוע העבודה חשובה מאוד והיא גורם משפיע מאוד בקביעת מחיר הסופי של יהלום המוגמר.

מאז ומתמיד היה למסחר ביהלומים למתבונן מהצד נופך של סודיות וברק שהתחרה לא במעט בברק היהלומים עצמם. יהלומנים עובדים ועוסקים בתחום הזה עם מנהגים וערכים שנשלטים על ידי חוקים נוקשים של אגודות שהתפתחו משך שנים רבות. לכן הם נוטים להתאגד בבורסות או DIAMOND CLUBSהנמצאים במספר ערים המרכזיות בעולם.
הבורסות החשובות ביותר ממוקמות ברמת גן, אנטוורפן, ניו יורק, מומביי, לונדון.
בורסת היהלומים בישראל היא הבורסה הגדולה בעולם והיו שנים שמעל 25% מכלל המסחר העולמי בוצע בין כותלי הבורסה של יהלומים בישראל.
המסחר מתבצע בתוך אולם הבורסה או במשרדים הנמצאים בארבעת בנייני המשרדים הקשורים ביחד במסדרונות וסגורים לאנשים שאינם חברי הבורסה או קניני יהלומים.
הימצאות מרכז יהלומים אדיר ממדים ועשיר כזה עוזר להתפתחות תעשיית תכשיטים בקרבתו.
היום אנו רואים גידול עצום ביצור ויצוא תכשיטי יהלומים איכותיים באזור הבורסה של יהלומים ברמת גן.

Posted on

מעוניין לרכוש זהב? – המאמר הבא נכתב בדיוק עבורך

מעוניין לקנות זהב, המאמר הבא נכתב בדיוק עבורך, אם אתה נמנה בין האנשים אשר קונה זהב אז המאמר הנוכחי יעניק לך מידע רב וישפר את הידע שלך בנוגע לקניית זהב. אנשים רבים חושבים שעסק קניית זהב הוא עסק מסובך ולא תמיד רווחי אבל אם תסתכלו על גופים גדולים כמו בנקים תראו שהם קונים זהב בשל שיקולי הון. תחום של קניית זהב הוא תחום רחב ואנשי מקצוע רבים בתחום התכשיטים לומדים אותו.

קניית זהב – היכן כדאי ?

בן אדם שמעוניין ב-קניית זהב שואל את עצמו, היכן עליי לקנות את הזהב? רבים מכריזים על עצמם שהם המקצוענים בתחום זה. אך חשוב שתדעו, שלא כל מיני שרושם על עצמו שהוא מקצוען בתחום הוא אכן כזה. כמו כל דבר שאתם רוכשים כדאי שתעשו סקר שוק לפני ותתיעצו עם אנשים שמבינים בתחום ומתעסקים בו כל חייהם.
בית התכשיט הראשון הינם מומחים בתחום קניית זהב, בעלי ניסיון רב שנים.

קניית זהב – הקניה הנכונה

בסופו של דבר מה שחשוב הוא לקנות את הזהב מהמקום הנכון ולקבל מחיר הוגן ושירות טוב.
בית התכשיט הראשון גם קונים זהב ישן מהלקוחות וגם מוכרים תכשיטים מזהב, בבית התכשיט הראשון תקבלו עבור הזהב הישן שלכם את המחיר הטוב ביותר שתמצאו בשוק.

Posted on

כיצד ניתן לרכוש טבעות יהלומים במחיר זול יותר?

לעיתים אנו רואים מוצרים מסוימים בחנויות ואנו מתאווים לרכוש אותם. במוצרים כגון מכשירי אלקטרוניקה או מוצרים תעשייתיים מתוחכמים הבררות העומדות בפנינו לרכישה די מוגבלות. ניתן לרכוש אותם באתרי האינטרנט, בחנויות המציגות אותם במחירים המפורסמים בחנויות או לחילופין  לאתר את  היבואן או הסיטונאי על מנת לרכוש אותם במחיר זול יותר. לעומת זאת במוצרי אופנה או מותרות כגון ביגוד ותכשיטים בדרך כלל קיימת  אפשרות נוספת להשיג את המוצר שאנו מעוניינים בו במחירים הוגנים יותר, ע"י הזמנה מיוחדת,  וכך ניתן לחסוך את פערי התמחור של החנות.

בבגוד ניתן לפנות לתופרות ולהזמין את הבגד שאנו רוצים על פי התמונה. בתכשיטים כמו בביגוד ניתן לפנות ליצרן זהב ולבקש ממנו לייצר את הפריט המבוקש, לדוגמה טבעת היהלום היפה והמיוחדת שראינו תיוצר על פי בקשתינו.

בדרך כלל ניתן לחסוך בין 40% עד 70% בקניה של טבעות יהלומים או תכשיט אחר בשיטה של הזמנה אישית אצל יצרן המייצר את טבעת היהלום אותה אתם מבקשים לקנות.

אנחנו עדים לתופעה בה הלקוחות פונים אלינו עם תמונה של תכשיט או טבעת יהלום מסוימים שצילמו בפלאפון בחנות כל שהיא או טבעת יהלום שראו באינטרנט ומבקשים לרכוש אותה במחיר זול יותר ממה שראו, או מזה שפורסם באתר האינטרנט.

יצור טבעות יהלומים בהזמנה אישית מול יצרן בדרך כלל חוסכת לכם כסף רב, ובנוסף לכך אתם תהיו מעורבים ביצור טבעת יהלום שלכם מתחילת התהליך ועד לסופו. אתם בוחרים את הצבע  את טוהר הזהב, את גודלם  וטיבם של  היהלומים, את צורת השיבוץ שלהם ועוד שינויים כבקשתכם מהדגם המקורי שראיתם.

בדרך כלל אנשים פונים ליצרן תכשיטים בבקשה לייצר להם טבעת יהלום דומה למה שראו בחנות אבל במחיר זול יותר.

בנוסף לכך הם מבקשים לקבל יהלומים יותר איכותיים וגדולים יותר מאילו שבטבעת היהלום המקורית שראו בחנות או באינטרנט. עקב כך קורה שהם מקבלים תחושה שלא זכו  בהנחה בהזמנת טבעת היהלום הנכספת, בהזמנה אישית. לכן חשוב לזכור כי אם מזמינים בהזמנה אישית, יש להשוות את מחירה הסופי של טבעת היהלום שמזמינים על פי תמונה, עם טבעת יהלום שרואים בחנות או בפרסום לפי אותם אומדנים. להשוות את משקל הטבעת, את גודל וטיב היהלום בטבעת וכן את גודלם  וטיבם של היהלומים הקטנים בטבעת היהלום שמבקשים לייצר. לפיכך לפני שאנו פונים ליצרן ולצורף המקצועי על מנת להזמין טבעת יהלום על פי הזמנה מסוימת, חשוב לזכור לבדוק את כל הנתונים בטבעת יהלום שראינו בחנות.

Posted on

איך לבחור טבעות אירוסין?

החלטת להציע לחברתך נישואין ואתה רוצה להפוך אותה לארוסתך, מזל טוב !!!

אתה לא יודע איזה טבעת אירוסין לקנות ? אל תדאג הגעת למקום הנכון! במאמר זה נלמד אותך איך לבחור את הטבעת המושלמת עבור בחירת ליבך.

טבעות אירוסין מתחלקות למס' קטגוריות בסיסיות שעל פי הן תוכל לצמצם את האפשרויות שלך ולבחור את הטבעת הרצויה:
1. צבע הזהב של הטבעת – אתה יכול לבחור טבעת מזהב לבן או טבעת מזהב צהוב
2. סוג השיבוץ – אתה יכול לבחור טבעת עם שיבוץ יהלום מרכזי, טבעת עם שיבוץ יהלומים קטנים, טבעת שמכילה גם יהלום מרכזי וגם שיבוץ יהלומים קטנים או טבעת שאינה מכילה יהלומים בכלל.
3. מחיר הטבעת – טבעות אירוסין מחולקות לטווחי מחירים של:
* עד 2500 ש"ח
* בין 2500 ל- 3500 ש"ח
* בין 3500 ל- 5000 ש"ח
* 5000 ש"ח ומעלה

לאחר שצימצנו אפשרויות לפי 3 הקטגוריות נוכל לראות מבחר גדול של טבעות אירוסין ולהחליט מה הכי טוב עבורנו. עדיין מתקשה להחליט ? ריכזנו עבורך מס' טיפים שיעזרו לך:

1. סוג טבעת האירוסין הנפוצה ביותר היא טבעת אירוסין בעלת שיבוץ יהלום מרכזי.

2. העזר בחברה טובה של בת זוגתך או בחמתך לעתיד, הן יודעות הכי טוב את הטעם של בת זוגתך והן יעזרו לך לבחור את ה- טבעת אירוסין הכי מתאימה.

3. תנסה לברר עם הקרובים לבת זוגתך או עם בת זוגתך (כמובן לא בדרך ישירה) אם יש טבעת שהיא ראתה במקום מסויים והיא אהבה. בדרך כלל נשים מפנטזות לפני על הטבעת שהן רוצות והם מסתכלות במס' גדול של חנויות.

4. אם חברתך היא בעלת צבע עור כהה עדיף לבחור בטבעת אירוסין מזהב צהוב, במידה וצבע העור בהיר עדיף לבחור טבעת אירוסין מזהב לבן.

5. הסתכל במבחר הטבעות שיש לבת זוגתך ועל פי הן תגבש את צבע הטבעת העדיף עליה ואת סוג העיצוב.

מקווים שעזרנו לך, שיהיה בהצלחה בבחירת הטבעת.

המבחר הגדול ביותר של טבעות אירוסין נמצא בבית התכשיט הראשון, טבעות אירוסין משובצות יהלומים, טבעות סוליטר, טבעות אירוסין מעוצבות ועוד מבחר גדול של טבעות. כל ה- טבעות אירוסין מעוצבות בהתאמה אישית ללקוח.

Posted on

מטבע זהב דרום אפריקאי קרוגר-רנד

מטבע זהב דרום אפריקאי קרוגר-רנד

מטבע זהב South African Krugerrand  –– קרוגר רנד

מטבע זהב המוטבע בדרום אפריקה במשקל 33.95 גר' ומכיל 31.03 גרם זהב טהור. היינו אונקיה שלמה.

רמת טוהר במטבע קרוגר רנד הינו 22 קארט או 0.9166%.

הקרוגר רנד הוטבע בעיצומו של משטר הלבנים בדרום אפריקה, ובמשך שנים רבות , המסחר שנעשה במטבע קרוגר רנד, נפגע בגין החרמות נגד משטר האפרטהייד, שחל בזמן שלטון הלבנים בדרום אפריקה.

לאחר נפילת משטר האפרטהייד בשנת 1990, הפך המטבע ללגיטימי וחוקי והיום נסחר הקרוגר רנד בכל המדינות בעולם.

מטבע זהב קרוגר רנד אינו נחשב כמטבע אספנות, אך אנשים מעדיפים לרכוש אותו בהיותו מכיל אונקיית זהב שלמה.

Posted on

מטבע זהב פרסי פלאהווי

מטבע זהב פרסי פהלאווי – Iranian Gold Coin Pahalvi 

פרס העתיקה היתה המדינה השניה בעולם העתיק אשר הנפיקה מטבעות זהב. בשנת 546 לפנה"ס, כבש המלך הפרסי, דרוויש את לידיה, שהיתה המדינה הראשונה בהסטוריה האנושית שהנפיקה מטבעות זהב.

בעת החדשה, החל משנת 1927  החלה השושלת המלכותית של השאח הפרסי , פהלוואי, להנפיק מטבעות זהב . מטבעות זהב אלו נושאים של שם השושלת- פהלוואי Pahlavi Gold Coin  . משקלו של מטבע זה 8.07 גרם טוהר הזהב שלו 900.

הפהלוואי הראשון נשא את דיוקנו של רזא-שאה, אביו של המלך מוהמד-רזא שאה, שהודח ע"י חומייני. לאחר מכן רב המטבעות שהוטבעו בין השנים 1979-1930 הוטבעו בדמותו של המלך מוהמד-רזא שאה, כאשר בצידם השני מופיע סמלה המלכותי של אירן: אריה האוחז חרב בגפו הקדמית, שמש עולה מאחוריו וכתר מעליו.

מטבעות פהלוואי הוטבעו בערכים של -1/4 פהלאווי, 1/2 פהלוואי, פהלוואי שלם, שנים וחצי פהלוואי, 5 פהלוואי ו-10 פהלוואי. יש לשים לב כי משקלו של מטבע זהב פהלוואי אינו מכפלה של גודל הערך.

לאחר ההפיכה בפרס, ועלייתו של חומייני לשלטון, הופסקה הטבעת מטבעות זהב פהלוואי. את מקומם תפסו מטבעות זהב אזאדי (מטבעות השחרור)  Azadi Gold Coins אשר בצדם האחד דיוקנו של חומייני ובצדם האחורי מסגד על צריחיו.

Posted on

מטבע זהב אוסטרי דוקט

מטבע זהב דוקט אוסטרי Austrian 4 Ducats Gold Coin

מטבע זהב דוקט אוסטרי, הוא מטבע הזהב של האמפריה האוסטרו-הונגרית. זהו מטבע בעל מימדים גדולים יחסית ובעל תכולת זהב גדולה. 986 אלפיות המשקל, היינו 23,68 קארט , במשקל 13.96 גרם מהם 13.77 גרם זהב טהור.

מטבע זה נקרא מטבע זהב 4 דוקט. קיים גם מטבע זהב 1 דוקט.

 על מטבע הזהב , דוקט אוסטרי, מוטבע בצד אחד דיוקנו של הקיסר פראנץ ג'וזף הראשון ששלט באימפריה במשך 68 שנים עד לשנת 1916. מצדו השני של מטבע זהב דוקט אוסטרי מוטבע סמל האימפריה האוסטרית: סמל נשר בעל שני ראשים וכתר אחד המחזיק בטופריו חרב סמל מלכות משפחת הבסבורג האוסטרית .

בשוק נפוצים זיופים רבים למטבע זה , רובם משנת הדפסה 1915. אין ערך נוסף למטבע זהב אוסטרי דוקט.

Posted on

מטבע זהב רוסי רובל

מטבע זהב רובל Rouble Gold Coin

מטבע זהב רובל, זהו מטבע זהב שהונפק במשך 500 שנים ברוסיה, בזמן רוסיה הצארית. ממטבעות זהב רובל, הנפוצים ביותר היום הם מטבעות בערכים של   5 רובל, 10 רובל ו-15 רובל.

יש המכנים מטבע זהב זה בשם "מטבע זהב ניקולאי" על שם הצאר הרוסי ניקולאי, שדיוקנו מוטבע על מרבית מטבעות זהב רובל, הנפוצים היום.

מטבע זהב רובל שהונפק באימפריה הרוסית בזמנה של שושלת בית רומנוב במשך 300 שנים, הוא מטבע שבצדו האחד מוטבע דיוקנו של הצאר הרוסי ובצדו האחר מוטבע סמל האימפריה הרוסית שהוא נשר בעל שני ראשים. דיוקן זה הוטבע בפעם הראשונה על ידי הצאר איוואן האיום  IVAN THE TERIBLE . על ראש הנשרים מונחים שלושה כתרים ועל חזם סמל אביר רכוב על סוס ההורג דרקון. (סמל זה מזכיר במקצת את צדו האחורי של מטבע סוברין אנגלי).

מטבעות זהב רובל מוטבעות בטוהר זהב של 90% והוא מופיע בערכים המפורטים להלן:

מטבע זהב  5 רובל, קוטרו 21 מ"מ, משקלו 4 גרם.

מטבע זהב  7.5 רובל, קוטרו 20 מ"מ ומשקלו 6 גרם.  

מטבע זהב  10 רובל, קוטרו 23 מ"מ, ומשקלו 8 גרם.

מטבע זהב  15 רובל, קוטרו 24 מ"מ ומשקלו 12 גרם.

מטבעות זהב  בעלות ערך של 7.5 רובל ו-15 רובל הונפקו אך ורק בשנת 1897  ולכן ערכם רב מאוד יחסית לתכולת הזהב שלהם בזכות נדירותם.

בישראל, בעקבות העליות הגדולות מברית המועצות לשעבר, גדל הביקוש למטבעות זהב רובל.

קיימת דרישה גבוהה למטבעות זהב רובל השמורים במצב טוב, ללא שריטות. גם מטבעות אילו מחירם עולה בהרבה מערך תכולת הזהב  שלהם.

יש להישמר ממטבעות  מזויפים בני 10 רובל הנושאים שנת הנפקה 1911.